Dýně v psím jídelníčku: Co je bezpečné a na co si dát pozor?

Halloween je za dveřmi, dýně na každém kroku, nepřeberné množství dýňových receptů v každém časopise…

Jsou však dýně vhodné i pro naše čtyřnohé kamarády?

Rozhodně ano! Dýně je pro nás i pro naše psy velmi zdravou zeleninou. Obsahují důležité vitamíny jako je vitamín A, C a E, a dále minerály hořčík, draslík, železo a zinek. Stimulují trávení a metabolismus, podporují imunitní systém a vyplavují toxiny z těla, dále působí dobře proti zácpě a psům můžou velmi dobře pomáhat s onemocněním prostaty, chrání je před infekcemi močového měchýře a zlepšují regulaci inzulinu – a v neposlední řadě vás budou podporovat při hubnutí 😉 Prospěšnost dýně pro náš i psí organismus je tedy naprosto nezpochybnitelná!

Dýně však můžeme najít nepřeberného množství i tvarů. Jsou opravdu všechny dýně pro psa vhodné?

Jedlé dýně, mezi které patří dýně Hokaido, špagetová, máslová, muškátová dýně nebo císařská čepice budou chutnat jak vám tak i vašemu psímu parťákovi.

Opatrní však buďte na dýně, které rostou divoce na poli a na dýně, které jste si vypěstovali sami na zahradě a nejste si jisti jejich druhem. Nejedlé dýně totiž mohou obsahovat nebezpečné hořké látky toxické pro lidi i zvířata. Tyto látky se jmenují cucurbitaciny a mohou vést až k závažným a život ohrožujícím otravám. Tyto hořké látky se nedají odstranit ani vařením. Pokud tedy nevíte jasný původ dýně a i po úpravě je potravina hořká, buďte obezřetní.

Dýně dostupné na trzích a v obchodech nebezpečné hořké látky neobsahují. Cucurbitaciny totiž byly při jejich šlechtění odstraněny, stejně jako je tomu u cuket a okurek.

Velmi oblíbené jsou malé a všelijak zakroucené okrasné dýně. Roste obliba jejich používání při podzimní dekoraci našich bytů a zahrad. Buďte však velmi obezřetní a ujistěte se, že tyto roztomilé dýničky nejsou v dosahu vašeho psa, obzvláště u štěněte a nebo psa, který rád věci kouše. Tyto okrasné dýně jsou pro psy vysoce toxické a v případě, že zjistíte, že váš pes takovou dýni snědl, okamžitě vyražte za veterinářem! Příznaky otravy jsou zvracení, průjem a nadměrné slinění. Jako další příznaky jsou nadměrný třas či křeče a následkem může být anafylaktický šok, v nejhorším případě i smrt. V případě otravy jako první pomoc můžete psovi podat živočišné uhlí, které zabraňuje průniku toxinů do krevního oběhu.

Jak jedlé dýně vhodně upravit?

Nejcennější částí jsou semínka a dužina. 

Dýňová semínka mají nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Mají skvělou vlastnost, že dokážou vypudit parazity ze střev našich psů. Ideální jsou semínka syrová a neochucená. Rozdrcené je můžete přidávat do stravy vašeho psa 1-2 denně v poměru ½ čajové lžičky na 9 kg váhy.

Dužinu můžete do jídla pejskovi přidávat syrovou i tepelně upravenou. Záleží, jak mu bude více chutnat. Syrovou dýni ideálně nastrouhejte na jemno. Nejvhodnější úpravou je dýně vařená, či pečená, ze které následně uděláte pyré. To můžete buď následně přidat psovi do jídla a nebo ho použít jako přísadu nepřeberného množství pamlsků.

Tak a teď už nic nebrání tomu si společně užít Halloween. Tak ať vám a vašim psím parťákům chutná!


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …

Jsou dýně vhodné i pro psy?